Rozstęp kresy białej

Rozejście kresy białej pojawia się pod koniec ciąży, zwłaszcza jeśli mama spodziewa się bliźniąt lub ma wielowodzie. Do jej nadmiernego rozciągnięcia dochodzi także przy hipermobliności i w kolejnych ciążach.

Kresa biała to pasmo łącznotkankowe pomiędzy mięśniami prostymi brzucha. W ciąży dochodzi do naturalnego poszerzenia kresy, żeby dziecko miało więcej miejsca w brzuchu. Po porodzie mięśnie powinny wrócić na swoje miejsce. Czasem w ciąży można już przewidzieć czy po porodzie brzuch odzyska prawidłowy wygląd sam, czy trzeba będzie wspomóc się terapią.

Najczęstsze  przyczyny nadmiernego rozejścia kresy białej

  • Tor oddechowy skierowany do przodu brzucha. W prawidłowym oddechu powietrze powinno kierować się swobodnie w dolne żebra. Jeśli tak nie jest to warto szukać przyczyny już w ciąży. Dobry oddech jest podstawą udanego porodu. Możliwości pracy z przeponą jest wiele i ciąża nie jest przeszkodą. Można stosować mobilizację bezpośrednie, pracę na nerwie przeponowym, ćwiczenia oddechowe w specjalnych pozycjach, medytacje i automobilizacje.
  • Wyhamowane lub nadmiernie napięte mięśnie brzucha. Jeśli całe życie miałaś problem z "brzuszkami" lub mocno wciągnięty brzuch to znaczy, że nie pracował prawidłowo. 
  • Blizna, uraz, tatuaż. Te elementy wpływają na pracę układu nerwowego i zmieniają reakcje mięśni na bodziec np. dotyk. Zmienione odruchy to pogorszenie pracy mięśni. Często to czujecie - słabe ręce, spięte plecy, słaby brzuch. Mięśnie na siebie wzajemnie wpływają więc np spięte plecy mogą powodować rozejście kresy.
  • Problemy trawienne (IBS,SIBO, refliks). Często problemy jelitowe powodują osłabioną pracę mięśni brzucha. 

Stan mięśni brzucha można sprawdzić w ciąży (po 26 t.c) lub po porodzie. Jeśli jesteś w grupie ryzyka to zrób to przed porodem. Profilaktyka skraca czas terapii i jest tańsza. Po porodzie sprawdź mięśnie brzucha jeśli miałaś CC, masz rozstępy wokół pępka, lub czujesz, że brzuch "nie jest Twój". 

Terapia oparta jest na diagnostyce i szukaniu przyczyny problemu. Kiedy ją znajdę powrót do sprawności jest szybszy bo mięśnie zaczynają prawidłowo pracować. Terapia jest skierowana na przyczynę i obejmuje mobilizacje, pracę z blizną, ćwiczenia indywidualne i kinesiotaping.