Rozstęp kresy białej

Jest to częsty problem młodych mam. Na szczęście coraz częściej spotykam się z dziewczynami, które przychodzą profilaktycznie pod koniec połogu ocenić stan swojego brzucha i mięśni dna miednicy.

Rozstęp mięśni brzucha jest dla wielu dziewczyn problemem kosmetycznym i zwykle dlatego zgłaszają się po pomoc. Dla mnie to przede wszystkim brak ważnych funkcji mięśnia prostego brzucha czyli stabilizacji odcinka lędźwiowego. Zaburzony jest także sposób oddychania.  

Terapia polega na manualnym opracowaniu mięśni i powięzi tułowia, oraz kinesiotapingu. Bardzo ważnym elementem jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń przez pacjentkę. Ćwiczenia są dobierane zawsze indywidualnie. Nie ma uniwersalnego mięśnia, który należy wzmacniać aby mieć ładny brzuch po ciąży. Gotowe zestawy ćwiczeń np. na mięsień poprzeczny brzucha mogą zrobić nie jednej z Was krzywdę. To jak szybko przebiegnie cały proces terapii zależy od kilku czynników. Pierwszy to szybkość jej rozpoczęcia - im szybciej tym lepiej. W okresie połogu działają hormony, które ułatwiają powrót do sprawności. Ważne są również predyspozycje pacjentki i jej zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń. Terapia odbywa się raz 1-2 tygodni i zazwyczaj obejmuje 3-4 spotkań, chociaż u niektórych pacjentek będzie to trwało dłużej.