Ciąża a fizjoterapia

Fizjoterapia, której uczyłam się na studiach widzi ciąże jako przeciwskazanie do większości zabiegów. Jest to uzasadnione w pierwszym trymestrze, ze względu na większe ryzyko poronienia. Problemem jest fizykoterapia ze względu na trudne do przewidzenia skutki promieniowania np. elektromagnetycznego dla dziecka. Obawy budzi też przegrzanie tkanek, które jest celem wielu zabiegów.  Myślę, że ta wyuczona ostrożność powoduje obawy przed korzystaniem z terapii w ciąży. 

Czytaj więcej

Mięśnie dna miednicy a orgazm

Orgazm to nie „uśmiech od losu” w trakcie stosunku, bo raz jest a raz nie. To nie dar z nieba za pobożne współżycie lub przywilej wybrańców.

Orgazm to fizjologiczna reakcja organizmu na odpowiednią stymulację. Ma na niego wpływ wiele czynników – emocje, warunki zbliżenia, stan naszego zdrowia. Czynny udział w jego powstawaniu biorą mięśnie dna miednicy i to ich rola jest dla mnie ważna z punktu widzenia fizjoterapeutki.

Czytaj więcej

Połóg - dasz radę!

Połóg to złoty czas na regenerację i dbanie o siebie. To czas w którym wiele zależy od Ciebie. W ciąży jest strach o dziecko, co wolno a co nie. Sprzeczne informacje , zalecenia. W połogu sama decydujesz o sobie i to jest Twoja moc. Kilka wskazówek. Prostych - bo w tym czasie nawet proste sprawy mogą być trudne. I niezmiernie ważnych. Pomogą Ci odzyskać równowagę zmniejszyć ból. 

Czytaj więcej

Sposoby na skórę po porodzie


Ciąża to piękny stan, ale zostawia na naszym ciele ślady. Pamiętam, że w czasie pierwszej ciąży cieszyłam się, że nie mam ani jednego rozstępu. Radość prysła kiedy po porodzie zobaczyłam swoje uda. Brzuch też nie wyglądał najlepiej bo skóra była wiotka i pomarszczona. Po czasie wróciłam do wyglądu, który akceptowałam. Jak wspomóc siebie w regeneracji?

Czytaj więcej