Terapia wisceralna

Terapia wisceralna – terapia wnętrza brzucha

Gdyby mi, ktoś kilka lat temu powiedział, że można zmniejszać bóle kręgosłupa mobilizując jelita to bym uznała to za „magię połączoną z silną autosugestią” Niestety studia fizjoterapeutyczne za moich czasów nie obejmowały tematów terapii narządów jamy brzusznej, czy mięśni dna miednicy. Raczej uznawały te obszary jako mało istotne dla fizjoterapeuty. Na szczęście mam naturę przekorną i dociekliwą. Od dłuższego czasu miałam poczucie, że czasem szukam problemu nie tam gdzie jest. Tzn sprawdziłam wszystko co w danej chwili przyszło mi do głowy, a miała wrażenie, ze problem jest gdzie indziej. Jedynym miejscem do którego nie potrafiłam „zajrzeć rękoma” był brzuch. Wiedziona ciekawością i intuicją wraz z Martą Rutkowską wzięłyśmy udział w szkoleniu z terapii wisceralnej.

W trakcie szkolenia było nam dane na nowo spojrzeć na anatomię układu trzewnego – ale tym razem posiadając już kilkuletnie doświadczenie w zawodzie i szerokie spojrzenie na funkcjonowanie człowieka. To co kiedyś było nie do pomyślenia, stało się logiczne i oczywiste.

Spróbuje Wam wytłumaczyć na czym polega terapia wisceralna i dlaczego praca na narządach wewnętrznych może zmniejszyć bóle kręgosłupa, miednicy, bolesne miesiączki czy refluks żołądkowo- jelitowy.

Narządy wewnętrzne w naszym ciele nie są poukładane jak ubrania na półce a raczej zawieszone na wieszaku. Tym „wieszakiem” jest tylna ściana jamy brzusznej czyli przednia powierzchnia kręgosłupa (to dlatego po tej terapii przestaje boleć:)) Strukturą, za pomocą której narządy są przymocowane do pleców jest błona - otrzewna. Część narządów znajduje się w jej wnętrzu np. jelito cienkie, okrężnica, żołądek a część leży głęboko pod nią – bliżej ściany pleców np. nerki, pęcherz moczowy. Otrzewna przechodząc z przedniej powierzchni pleców na narządy tworzy specjalne więzadła – krezki.

Narządy jamy brzusznej oraz otrzewna podlegają takim samym prawom mechaniki jak inne tkanki ciała czyli mogą być uciśnięte, wstrząsane, pociągane. To może spowodować nieprawidłowe napięcia i wpłynąć na pracę narządów.

Kiedy tak się dzieje?

W trakcie ciąży – powiększająca się macica przesuwa jelita w górę i do boku, Cały proces jest długotrwały więc może dojść do zmiany długości i napięć w otrzewnej i wpłynąć na dolegliwości jelitowe po porodzie

W trakcie wypadku komunikacyjnego – szybki ruch z dużą siłą przesuwa wszystkie narządy - niejako nimi szarpie. Skutkiem mogą być różnego stopnia naciągnięcia/ naderwania powięzi.

Operacje i stany zapalne w obrębie jamy brzucha – powodują sklejanie się rożnych warstw błon w trzewiach i powodują powstawanie zrostów

Skutki mogą być odroczone w czasie i bardzo często tak się. dzieje Sztandarowym przykładem jest blizna po wyrostku robaczkowym z dzieciństwa. Większość pacjentów nie łączy z nią swoich dolegliwości ( np. bólu barku po prawej stronie) dopóki nie widzą jak głęboko ona wrasta w głąb tkanek. Blizna potrafi zmienić całą biomechanikę ciała ( np. przez inne ustawienie miednicy i kręgosłupa) i widziałam to już nie raz.

W jakich sytuacjach terapia wisceralna może przynieść korzyści?

Wzdęcia/Gazy

Zaparcia

Refluks żołądkowo- jelitowy

Bolesne miesiączkowanie

Obniżenie narządów miednicy mniejszej ( np. wypadanie szyjki macicy)

Parcia naglące na mocz ( tzw słaby pęcherz)

Bóle kręgosłupa zwłaszcza odc L/S

Bóle okolicy krocza

Czy pomocna będzie przy odchudzaniu? Pośrednio tak, bo usprawnia pracę jelit i trawienie, ale sama praca na układzie pokarmowym niestety nie spali nam tkanki tłuszczowej i nie zmieni nawyków żywieniowych.

Mam nadzieję, że to nowe spojrzenie pomoże nam rozwiązywać problemy tam gdzie często są oraz skutecznie pomagać i uzupełniać terapię problemów gastrycznych poprzez przywracanie prawidłowego funkcjonowania tkanek jamy brzucha.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

  • Brak komentarzy