Terapia blizny

Blizna po operacji czy urazie to często niezauważalny powód licznych dolegliwości. Artykuł o tym jak to się dzieje, że napięta blizna może powodować wzdęcia albo wtórną niepłodność.

Ten wpis podobnie jak wcześniejsze powstał z potrzeby wyjaśnienia dlaczego terapia blizn świeżych i starych jest ważna. Większość ludzi, którzy blizny posiadają lub je oglądają na co dzień, nie jest świadoma jakie problemy mogą powodować. 

Blizna to często niechciana pamiątka po trudnych przeżyciach a czasem błahych operacjach. Najczęściej postrzegana jako defekt kosmetyczny i poza tym nic nie znacząca kreska lub plama. Zwykle w wywiadzie pytam o wcześniejsze urazy i zabiegi. Często słyszę, że pacjentka ma taką „starą bliznę” po wyrostku robaczkowym lub cesarskim cięciu, ale ona jest już tyle lat i nic się z nią nie dzieje. Podczas oceny takiej blizny zwykle pojawia się ból lub dyskomfort i okazuje się,  że pacjentka nie lubi się tam dotykać, w tej okolicy jest słabsze czucie lub czasem „coś ciągnie”

Jakie dolegliwości może powodować blizna? To zależy od jej umiejscowienia i predyspozycji człowieka. Dla mnie na szczególną uwagę zasługują blizny w obrębie brzucha i szyi ponieważ potrafią one sklejać wiele warstw tkanek i mocno wpływać na narządy wewnętrzne. Takie blizny mogą powodować zaburzenia trawienia, wzdęcia, bóle brzucha, bóle pleców, obrzęki kończyn dolnych. Operacje w obrębie podbrzusza mogą być przyczyną bolesnych miesiączek i wtórnej niepłodności. Najczęstsze  pytanie moich pacjentów to „Ale jak to możliwe?” 

Wszystkie narządy i mięśnie pokryte są błoną – powięzią. Większość narządów wewnętrznych (jelita, żołądek, macica) znajdują się wewnątrz błoniastego worka – otrzewnej i są dzięki niej zawieszone z przodu na kręgosłupie. Bardziej obrazowo – wyobraźcie sobie foliową torbę z pętami surowej białej kiełbasy zawieszonej na wieszaku. Jeśli teraz naciągniemy tę foliową torbę to to co w niej się znajduje będzie uciśnięte i może pracować inaczej niż do tej pory. 

Mięśnie w okolicy blizny często są bolesne więc nie pracują prawidłowo. Mięsień uszkodzony nie włącza się do pracy. Częstym problemem po cesarskim cięciu jest „niepracujący brzuch” Pacjentki skarżą się, że mimo ćwiczeń ich brzuch nie jest taki jak przed porodem. Niewydolne mięśnie brzucha wpływają na całą postawę ciała. Właściwie to zrośnięta/napięta blizna w dowolnej okolicy ciała może zmienić biomechanikę ruchu i w efekcie doprowadzić do zmian przeciążeniowych np. w kręgosłupie. Jak? Powiedzenie „kropla drąży skałę” idealnie tu pasuje. Kilka tysięcy powtórzeń ruchu w ciągu dnia z nieprawidłowym przesunięciem tkanki po dłuższym czasie da efekt w odległym miejscu.

Jak wygląda terapia blizny? Przede wszystkim są to ręczne mobilizacje tkanek, czasem kinesiotaping lub zabiegi fizykalne. Bardzo dobre efekty daje suche igłowanie dzięki któremu można zmobilizować nawet wieloletnie blizny. Więcej o nim TUTAJ. Zapraszam

 

Zostaw swój komentarz

Komentarze

  • Brak komentarzy