Seks po porodzie

Czy seks po porodzie będzie inny?

To bardzo częste pytanie młodych mam i pamiętam, że sama w pierwszej ciąży obawiałam się tego co będzie potem. Czy będzie bolało? Jakie będą odczucia, czy będzie tak jak wcześniej? Wiem, że są kobiety, które z obawy o stan krocza po porodzie wolą urodzić przez cesarskie cięcie (nie jest to wskazaniem) i rozumiem ich obawy.

Libido po porodzie, nawet po okresie połogu może być obniżone. Wpływa na to przewlekły brak snu, zmęczenie, oraz zmiany w ciele mamy związane z połogiem i karmieniem piersią. Natomiast unikanie współżycia przez wiele miesięcy powinno nas zaniepokoić i skłonić do rozmowy i szukania przyczyn problemu.
Zdarza się, że po okresie totalnej abstynencji ciążowej wynikającej z braku ochoty na jakikolwiek kontakt fizyczny, nagle po porodzie trudno wytrzymać ze współżyciem do kontrolnej wizyty u ginekologa. I to jest bardzo dobry sygnał:)

Poród drogami natury powoduje mocne rozciągnięcie tkanek krocza, czasem ich pęknięcie. Myślę, że należy postrzegać go jako uraz mechaniczny nawet jeśli jest związany z fizjologią i mimo, że ciało przygotowuje się do niego przez kilka miesięcy. Jeśli krocze pękło lub było nacięte to w miejscu rany powstanie blizna. Dla wielu kobiet bezproblemowa, ale niektóre z Was będą odczuwały przez nią ból lub dyskomfort w trakcie współżycia. Dlatego ważne jest dbanie o krocze po porodzie – najważniejsze to nie siadanie na szwach po szyciu krocza. 

Kłopotliwa bywa suchość pochwy. Wynika ze zmian hormonalnych związanych z ciążą i karmieniem piersią. Pomocne mogą być żele intymne i dłuższa gra wstępna o której już pisałam.

Problemy pojawiające się po porodzie naturalnym to uczucie luzu w pochwie, gazy pochwowe, ból i dyskomfort pozycji, hemoroidy. Są to wskazania do terapii dna miednicy. Zwykle kiedy uporamy się z tymi dolegliwościami libido samo wędruje w górę i poprawiają się doznania.

Cięcie cesarskie też nie jest obojętne dla mięśni krocza. Blizna potrafi napinać tkanki i wpływać na pracę mięśni dna miednicy i brzucha. Poza tym blizna może być bolesna i powodować dyskomfort przy dotyku lub uczucie ciągnięcia w niektórych pozycjach.

Te problemy dotyczą tylko części kobiet, a nowoczesna fizjoterapia dobrze sobie z nimi radzi. Wiele kobiet po porodzie uznaje swoje życie seksualne za pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące, chociaż czasem wymaga to dodatkowej pracy.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

  • Brak komentarzy