Seks po porodzie

Czy seks po porodzie będzie inny?

To bardzo częste pytanie młodych mam i pamiętam, że sama w pierwszej ciąży obawiałam się tego co będzie potem. Czy będzie bolało? Jakie będą odczucia, czy będzie tak jak wcześniej? Wiem, że są kobiety, które z obawy o stan krocza po porodzie wolą urodzić przez cesarskie cięcie (nie jest to wskazaniem) i rozumiem ich obawy.

Badania jakości współżycia po porodzie naturalnym nie są optymistyczne. Aż 1/3 kobiet uważa, że uległo ono pogorszeniu. Badani mężczyźni zgłaszają natomiast, że ich partnerki po porodzie mają mniejszą ochotę na seks. Prawdopodobnie większość z Was będzie zadowolona ze współżycia i nie odczuje negatywnych konsekwencji o których tutaj przeczytacie. W badaniach na które się powołuje nie ma informacji o terapii dna miednicy po porodzie więc prawdopodobnie jej nie było, a ma ona duży wpływ na poziom satysfakcji seksualnej.

Libido po porodzie, nawet po okresie połogu ma prawo być obniżone. Wpływa na to przewlekły brak snu, zmęczenie, oraz zmiany w ciele mamy związane z połogiem i karmieniem piersią. Natomiast unikanie współżycia przez wiele miesięcy powinno nas zaniepokoić i skłonić do rozmowy i szukania przyczyn problemu. Oczywiście zdarza się, że po okresie totalnej abstynencji ciążowej wynikającej z braku ochoty na jakikolwiek kontakt fizyczny, nagle po porodzie trudno wytrzymać ze współżyciem do kontrolnej wizyty u ginekologa. I to jest bardzo dobry sygnał:)

Poród drogami natury powoduje mocne rozciągnięcie tkanek krocza, czasem ich pęknięcie. Myślę, że należy postrzegać go jako uraz mechaniczny nawet jeśli jest związany z fizjologią i mimo, że ciało przygotowuje się do niego przez kilka miesięcy. Jeśli krocze pękło lub było nacięte to w miejscu rany powstanie blizna. Dla wielu kobiet bezproblemowa, ale niektóre będą odczuwały przez nią ból lub dyskomfort w trakcie współżycia. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o krocze po porodzie – najważniejsze to nie siadanie na szwach i terapia dna miednicy jeśli pojawia się ból. Rozciągnięcie tkanek ma też swój pozytywny efekt – jeśli wcześniej miałaś orgazm tylko łechtaczkowy przy dodatkowym jej pobudzaniu, bo w trakcie penetracji nie dosięgała do członka to teraz może się to zmienić. Michalina Wisłocka mierzyła odległość łechtaczki od wejścia do pochwy i według niej im była ona niżej tym częściej kobiety miały orgazm pochwowy. Po porodzie naturalnym łechtaczka zwykle się obniża i to jest korzystne.

To co jeszcze może być kłopotliwe to suchość pochwy. Wynika ona ze zmian hormonalnych związanych z ciążą i karmieniem piersią. Pomocne mogą być żele intymne i dłuższa gra wstępna o której już pisałam.

Problemy jakie mogą się pojawić po porodzie naturalnym to uczucie luzu w pochwie, gazy pochwowe, ból i dyskomfort pozycji, hemoroidy. Są to wskazania do terapii dna miednicy, która jest w ich przypadku bardzo skuteczna. Zwykle kiedy uporamy się z tymi dolegliwościami libido samo wędruje w górę i poprawiają się doznania.

Cięcie cesarskie też nie jest obojętne dla napięcia mięśni krocza. Blizna potrafi napinać tkanki i wpływać na pracę mięśni dna miednicy i brzucha. Poza tym blizna może być bolesna i powodować dyskomfort przy dotyku lub uczucie ciągnięcia w niektórych pozycjach.

Na szczęście te problemy dotyczą tylko części kobiet, a nowoczesna fizjoterapia dobrze sobie z nimi radzi. Wiele kobiet po porodzie uznaje swoje życie seksualne za pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące, chociaż czasem wymaga to dodatkowej pracy. Pacjentki, które zgłosiły się do mnie z problemami po porodzie (najczęściej ból przy współżyciu, nietrzymanie moczu) po terapii są bardziej zadowolone ze współżycia i jakości doznań.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

  • Brak komentarzy