Fizjoterapia w wulwodynii

Dlaczego fizjoterapeuta może pomóc przy wulwodyni? 

Wulwodynia to ból okolicy sromu mający postać pieczenia, palenia, kłucia, trwający ponad 3 miesiące i nie wynikający z infekcji. Dotyczy najczęściej młodych kobiet przed 25 r ż. Czynnikami ryzyka są perfekcjonizm, stres, trudna sytuacja życiowa. Często kobiety dotknięte wulwodynią mają dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, napięciowe bóle głowy oraz dysfunkcje odcinka szyjnego lędźwiowego kręgosłupa. W 80% przypadków ta choroba wiąże się ze wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy.

Tyle teorii. 

W praktyce oznacza to, że jeżeli pojawia się lub trwa „od zawsze” ból okolicy krocza to najpierw należy wykluczyć infekcje a następnie rozluźnić napięte tkanki za pomocą technik fizjoterapeutycznych. Okolica krocza jest zbudowana z mięśni oraz powięzi i podlega takim samym prawom jak inne okolice ciała. Mięśnie mogą być nadmiernie napięte lub rozluźnione, mogą być skrócone, bolesne. Mogą mieć mniejszą siłę i nie spełniać swojej funkcji lub przy nadmiernym napięciu jak w części przypadków wulwodyni utrudniać współżycie. Można je masować i rozluźniać lub mobilizować tak jak inne tkanki :) 

Jak prowadzę terapię? 

Zaczynam od wywiadu i badania fizjoterapeutycznego ( ocena sylwetki, napięcia mięśniowego, zakresy ruchów) Jeśli jest możliwość to oceniam także wewnętrznie napięcie mięśni dna miednicy. Na początku terapii staram się pracować zewnętrznie, aby przywrócić prawidłowe napięcie tkanek wokół miednicy. Pacjentka dostaje także instrukcje autoterapii dostosowaną do jej możliwości i chęci. Staram się, żeby terapia była komfortowa a poziom dyskomfortu akceptowalny przez pacjentkę. Zachęcam także do nauki relaksacji bo czynnikiem ryzyka jest nadmierny stres. Taki sposób leczenia wulwodyni jest zalecany na podstawie literatury i badań naukowych. 

Terapia jest długa i sporo zależy od zaangażowania samej pacjentki. 

Co daje takie postępowanie? Poprawia jakość życia społecznego (spróbuj prowadzić lekcję czując pieczenie pochwy). Umożliwia bezbolesne i satysfakcjonujące współżycie a to wpływa na jakość związku. Są pary, które miesiącami nie współżyją bo kobieta odczuwa ból, a mężczyzna traktuje to jako wymówkę i się od siebie oddalają!  Nie badam tego, ale myślę, że dobrostan okolicy krocza może podnosić samoocenę pacjentek bo żyjemy w świecie gdzie wszystko jest „sexy” a ból krocza taki nie jest. 

 

Zostaw swój komentarz

Komentarze

  • Brak komentarzy