Hipertoniczne dno miednicy

Hipertoniczne dno miednicy obserwowałam u pacjentek od początku przygody z uroginekologią. Spięte mięśnie utrudniają badanie ginekologiczne, współżycie. Praca z pacjentką z nadmiernie napiętymi mięśniami także była trudniejsza dla mnie.

Łatwiej pobudzić mięsień do skurczu - masażem lub elektrostymulacją niż go rozluźnić. 

Każdy mięsień ma swoją siłę, długość i toniczność. Ostatnia cecha to zdolność do utrzymania napięcia przy narastającym obciążeniu i zmniejszaniu go przy stymulacji określonych receptorów.

Ocena toniczności mięśni dala mi odpowiedzi na pytanie zadawane od lat - "Ale dlaczego nie działa?":)

Mięsień może być:

 normotoniczny - prawidłowo budowane napięcie mięśnia przy obciążeniu oraz osłabienie w reakcji na bodziec je wywołujący

 hipertoniczny - mięsień się napina przy obciążeniu i nie osłabia się w reakcji na bodziec

 hipotoniczny - mięsień jest osłabiony i wyhamowuje się przy narastającym obciążeniu.

Toniczność mięśni zależy od informacji docierających do mózgu, których jest w każdej sekundzie mnóstwo – z receptorów skóry, stawów, ciśnienie krwi, temperatura… nasze myśli, reakcje na osoby, otoczenie, dźwięki… Obszary o zmienionym sygnale (np. blizny, miejsca po urazie) będą zmieniały sygnał wysyłany do mózgu i mogą wpływać na toniczność mięśni.

Tyle teorii:)

W praktyce nadmiernie napięte dno miednicy jest dużym wyzwaniem dla duetu "Pacjentka-Terapeuta"

Bez znajomości testów toniczności mięśniowej moja praca często wiązała się z mobilizacją bezpośrednią mięśni krocza. Pomysł dobry na chwilę. Praca żmudna i bardzo bolesna. 

Teraz kluczowe jest dla mnie przywrócenie prawidłowej informacji w tym obszarze a następnie praca bezpośrednia.

Objawami zaburzeń dna miednicy, które już w trakcie wywiadu mogą sugerować nadmierne napięcie mięśni dna miednicy są:

• Bolesne współżycie – najczęściej „od zawsze”, trudność z rozpoczęciem stosunku bo ”jest za ciasno”

• Problem z aplikacją tamponu

• Zaparcia - mięśnie dna miednicy otaczają także odbyt

• Bolesne badanie u ginekologa – przyjemnie nie musi być, ale nie powinno boleć 

• Brak postępu porodu – pełne rozwarcie i „dziecko stanęło” lub „krocze nie puściło – jak położna nacięła to poszło” 

Często pacjentki ze wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy boją się porodu naturalnego. Zauważam także, że kobiety po CC, u których był brak postępu porodu lub nie zaczął się on mimo oksytocyny i innych metody wywoływania miały objawy nadmiernego napięcia MDM jeszcze przed ciążą. 

Hipertoniczne dno miednicy w badaniu jest sztywne, napięte i bolesne.

Przyczyny?

Urazy. Złamani/ zwichnięcia/skręcenia/ukłucia/upadki/otarcia/oparzenia Najczęściej okolicy krocza, kręgosłupa, nóg, przedramion, ale może być każde inne miejsce. Można to sprawdzić. 

Blizny. Po wyrostku robaczkowym, kolczyku  w pępku, języku, na klatce piersiowej, laparoskopii, artroskopii. Każda blizna może mieć znaczenie i można ją sprawdzić:)

Traumy/emocje/uczucia. Przekroczenie naszych granic, wczesne odpieluchowanie, to czego nie można „od-zobaczyć”, molestowanie, gwałt, zła relacja z ojcem/matką… To co jest dla nas „za duże” i „za bardzo”. 

Pożywienie- nietolerancje pokarmowe lub produkty których nie potrafimy strawić są informacją dla układu nerwowego. One także zmieniają toniczność mięśni i można je sprawdzić:)

Diagnostyka i terapia.

Mięśnie dna miednicy są trudne do bezpośredniego testowania, dlatego sprawdzam mięśnie powiązane czyli przywodziciele ud, rotatory zewnętrzne i wewnętrzne. Oceniam także mięśnie brzucha w różnych pozycjach. Zwykle pacjentki są lekko zdziwione, że jestem „uro” a testuję ręce, nogi i brzuch:) 

Jeśli mięśnie mają nieprawidłową toniczność to szukam obszaru (uraz/blizna…) który przywraca prawidłowy odruch tych mięśni. Czasem jest prosto i jeden  uraz poprawia cały obszar.  Bywa, że każdy mięsień lub noga jest obciążona z innego miejsca. Każda pacjentka ma inne urazy i przeżycia, wychodzą inne istotne obciążenia i terapia różni się nawet przy podobnych dolegliwościach. 

Jeśli mogę to pracę bezpośrednią z dnem miednicy zostawiam na koniec, kiedy toniczność mięśni powiązanych jest prawidłowa. To skraca czas terapii i jej bolesność.

Wtedy autoterapia – wibrator/rolowanie/ masaż partnerski dają fajne efekty.

 

Zostaw swój komentarz

Komentarze

  • Brak komentarzy