Stopy a dno miednicy

Pokaż mi swoje stopy a powiem Ci czy masz problemy z dnem miednicy. 

Ocena postawy ciała to ważny element w badaniu pacjenta. Lubię patrzeć najpierw na całe ciało – ogólny wyraz postawy a potem na stopy. 

Stopy końsko – szpotawe lub przywiedzione często wiążą się z hipertonią dna miednicy. 

Stopy płaskie i płasko-koślawe z hipotonią tego obszaru. To nie oznacza, że mając wadę stóp musisz mieć problemy uroginekologiczne. To wstępna informacja, którą potem weryfikuję testami mięśniowymi. 

Jak uraz stóp (skręcenia/zwichnięcia operacje) i problemy w tym obszarze mogą wpływać na dno miednicy?

1. Zaburzenia amortyzacji. Stopa łączy ciało z podłożem i przyjmuje na siebie obciążenia związane chodem. Niewydolny aparat więzadłowy, przykurcze mięśni stóp zaburzają amortyzację na tym poziomie więc miednica jest bardziej obciążona.  

2. Aparat więzadłowy stopy to jest imponujący. Więzadła i stawy zwykle są mocno utkane receptorami, a te wysyłają informację do mózgu o ewentualnym problemie. Uraz wiąże się z bólem, który utrudnia prawidłowe obciążanie kończyny. Po czasie ból mija, ale nadal możesz mieć problem z prawidłowym chodem bo utrwalił się odruch ucieczki. Trudniej ustać na jednej nodze lub częściej się potykasz.

 Nieprawidłowe obciążanie stóp to także asymetria w pracy mięśni KD i mięśni miednicy 

3. Mięśnie stabilizujące staw skokowy to strzałkowy długi i piszczelowy tylni. Oba wchodzą w  przebieg kanału mięśniowo- powięziowego meridianu Pęcherza Moczowego (PM) wg. TMC. Dlatego sprawdzam przebieg tego meridianu. Palpacyjnie szukam  zmian w tkankach na jego przebiegu, które wpływają na toniczność mięśni powiązanych z dnem miednicy (np. przywodziciele lub  rotatory zew. st. biodrowego).

4. Wart uwagi jest także median śledziony (Ś) ze względu na swój przebieg przez stopę, przyśrodkową część kończyny dolnej i miednicę. Np. punkt Ś10 nad kolanem jest często tkliwy przy problemach uroginekologicznych (podobnie jak mięśnie przywodziciele ud)

5. Refleksologia to dziedzina, która zawsze mnie intrygowała, ale nigdy na tyle, żeby ją poznać dokładniej. Punkty, bolesne na stopach u moich pacjentek pokrywają się często z punktami refleksologii dla macicy, pęcherza moczowego i jajników. Są to też miejsca częstych uszkodzeń więzadeł. 

 

 

Zostaw swój komentarz

Komentarze

  • Brak komentarzy