Fizjoterapia w połogu

Ciało kobiety w czasie ciąży i porodu przechodzi ogromne zmiany, które często wiążą się z jego przeciążeniem lub uszkodzeniem  np. w postaci blizny po nacięciu krocza, cesarskim cięciu, naciągnięciem mięśni lub więzadeł.

Mając świadomość tych obciążeń uważam, że każda kobieta po porodzie powinna sprawdzić stan swojego ciała w okresie połogu. 
Więcej o terapii i wskazaniach w rozwinięciu.

Najczęstsze problemy, które mogą się pojawić po porodzie to:

- ból kości ogonowej, krocza, pleców lub miednicy

- nietrzymanie moczu i stolca,

- duży, nieaktywny brzuch

Podczas wizyty przeprowadzam dokładny wywiad i badanie ciała ze zwróceniem uwagi na: stan regeneracji organizmu, pracę mięśni brzucha i dna miednicy, sposób oddychania i stan blizn. Na podstawie badania dobieram odpowiednie techniki pracy.
Badanie i terapię przez pochwę w okresie połogu jest wykonuję rzadko -  większość problemów można rozwiązać poprzez manualne opracowanie miednicy i kręgosłupa, proste ćwiczenia i zmianę nieprawidłowych nawyków (pozycja przy karmieniu, noszenie dziecka, korzystanie z toalety).

Podczas wizyty dobieram 2-3 ćwiczenia, które warto wykonywać w domu.
Jeśli jest wskazanie stosuję kinesiotaping. Podstawowe zalecenia na okres połogu znajdują się na: http://www.terapiadlamam.pl/index.php/pages/zalecenia-po-porodzie