Rozejście kresy białej / mięśni prostych brzucha

Rozejście kresy białej pojawia się pod koniec ciąży, żeby stworzyć przestrzeń dla dziecka i rosnącej macicy. 
Objawy, które powinny skłonić Ciebie do wizyty to: "ciążowy" brzuszek kilka miesięcy lub lat po porodzie, wiotki brzuch i poczucie, że jest słaby, układanie się w stożek lub kopułkę przy ćwiczeniach brzucha lub siadania z leżenia na plecach, wzdęcia i problemy trawienne oraz brak akceptacji swojego wyglądu.

Kresa biała to pasmo łącznotkankowe pomiędzy mięśniami prostymi brzucha. W ciąży dochodzi do naturalnego poszerzenia kresy, żeby dziecko miało więcej miejsca w brzuchu.

Po porodzie mięśnie powinny wrócić do swojego stanu sprzed poczęcia. Czasem już w ciąży można przewidzieć, czy po porodzie brzuch odzyska prawidłowy wygląd i aktywność, czy trzeba będzie wspomóc się terapią. 

Najczęstsze  przyczyny nadmiernego rozejścia kresy białej

  • Oddech skierowany do przodu brzucha.
    W prawidłowym torze oddechowym powietrze powinno kierować się swobodnie w dolne żebra. Klatka piersiowa powinna rozszerzać się we wszystkich kierunkach. 
    Dobry oddech jest podstawą udanego porodu bo pozwala uspokoić układ nerwowy. 
    Możliwości pracy z przeponą i oddechem jest wiele. Można stosować mobilizację bezpośrednie, pracę na nerwie przeponowym, ćwiczenia oddechowe w specjalnych pozycjach, medytacje i automobilizacje także przed porodem.
  • Wiotkie lub nadmiernie napięte mięśnie brzucha. 
    Jeśli całe życie miałaś problem z robieniem "brzuszków” lub mocno wciągnięty brzuch to znaczy, że nie pracował prawidłowo. 
  • Blizna, uraz, tatuaż w okolicy brzucha lub miednicy (ale nie tylko) wpływają na pracę mięśni brzucha bo układ nerwowy zmienia reakcję mięśni na bodziec np. dotyk jeśli odbiera informację o podrażnieniu tkanki (np. z blizny). Mięśnie wzajemnie na siebie wpływają kompensujących działanie słabych -np. spięte plecy mogą wynikać ze słabych mięśni brzucha i jednocześnie powodować rozejście kresy.
  • Problemy trawienne (IBS,SIBO, refliks). Często problemy jelitowe powodują osłabioną pracę mięśni brzucha. 

Stan mięśni brzucha można sprawdzić w ciąży (po 26 t.c) lub po porodzie. Jeśli jesteś w grupie ryzyka to zrób to przed porodem.

Profilaktyka skraca czas terapii.

Po porodzie sprawdź mięśnie brzucha jeśli miałaś CC, masz rozstępy wokół pępka, lub czujesz, że brzuch "nie jest Twój". 

Terapia jest skierowana na przyczynę i obejmuje mobilizacje, pracę z blizną, ćwiczenia indywidualne i kinesiotaping.