Terapia dna miednicy

Dno miednicy to mięśnie i powięzie w okolicy krocza, które zamykają nasze ciało od dołu. Ich zadaniem jest podtrzymywanie narządów wewnętrznych - macicy, pęcherza, odbytnicy. Jeśli te mięśnie są osłabione, nadmiernie napięte lub uszkodzone to objawia się to w postaci nietrzymania moczu, stolca, parciach naglących, czy obniżeniu narządów miednicy mniejszej.  

Podstawą dobrej terapii jest znalezienie przyczyny dolegliwości i na tym skupiam się podczas wizyty. Mogą to być urazy okolicy krocza, blizny po nacięciu lub pęknięciu w czasie porodu. Wtedy wskazana jest terapia bezpośrednia tej okolicy bo tu jest przyczyna. Staram się unikać terapii przez pochwę. W pierwszej kolejności stosuję techniki zewnętrzne. Jeśli jest konieczność i pacjentka wyrazi zgodę wtedy pracuję także przez pochwę. W trakcie terapii Pacjentka jest zakryta, żeby czuła się komfortowo.

Często zdarza się, że przyczyna zaburzeń pracy mięśni krocza jest poza tą okolicą. Może to być stare złamanie, skręcenie, blizna w innej części ciała, zaburzenia trawienia (jelita leżą na macicy) czy nieprawidłowy tor oddechowy. Sprawdzam to podczas wywiadu i badania. Zwykle jeśli znajdę miejsce powiązane to pacjentka od razu to czuje i widzi zmianę siły mięśni. Taki sposób postępowania sprawdza się bardzo dobrze u pacjentek ze wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy (bolesny początek stosunku) lub pochwicą.  

Terapię bezpośrednią prowadzę wg autorskiej Metody Michała Koszli o której poczytasz na stronie: http://terapiadnamiednicy.pl/index