Prawidłowe nawyki toaletowe
Korzystając z toalety rozluźnij mięśnie krocza i pomyśl o czymś przyjemnym. Nie napinaj brzucha i nie wyciskaj nic z siebie. Wypychanie moczu (sikanie w pośpiechu) powoduje zaciśnięcie zwieraczy i trudniej jest oddać mocz lub stolec. Czasem wystarczy kilkukrotne napięcie i pełne rozluźnienie mięśni dna miednicy, aby swobodnie oddać stolec lub mocz. Warto także zastanowić się nad swoją dietą, ilością wypijanej wody i aktywnością fizyczną jeśli miewasz zaparcia
Naturalnym odruchem po skończonej mikcji lub defekacji jest napięcie mięśni dna miednicy. Warto wzmocnić ten odruch, zwłaszcza jeśli mięśnie krocza są osłabione.
Oddawanie moczu, kiedy pęcherz nie jest jeszcze pełen powoduje jego rozleniwienie. Z czasem jego pojemność się zmniejsza i to z kolei wymusza częstszą potrzebę mikcji.
Płyny moczopędne to kawa, herbata, woda z cytryną, herbaty ziołowe ( np. pokrzywa). Nie należy ograniczać picia wody z nadzieją, że mniej płynów wypitych to mniej wydalonych. Organizm potrzebuje wodę, żeby dobrze pracować.
Kiedy czujesz nagłe, silne parcie, a wiesz że pęcherz jeszcze nie jest wystarczająco pełny, spróbuj go wyciszyć. Możesz delikatnie się po nim poklepać, dotknąć krocze. Czasem pomaga intensywne myślenie i przekonanie go ( pęcherza) że to jeszcze nie jest pora na toaletę, lub mocne zaciśnięcie mięśni dna miednicy. Przy dużym problemie ostatnia czynność jest najtrudniejsza, ale do wytrenowania.
Popularna pozycja "narciarza" stwarza złe warunki do mikcji czy defekacji i utrudnia rozluźnienie mięśni krocza. Jeżeli musisz skorzystać z publicznej toalety, możesz zaopatrzyć się w specjalne nakładki higieniczne. Korzystnie na oddawanie moczu i stolca wpływa umieszczenie stołeczka pod stopami.