Rozejście mięśni prostych brzucha pojawia się pod koniec w ciąży i powinno ustąpić po powrocie mamy do sprawności sprzed ciąży. Wynika z naturalnego rozciągnięcia tkanki łącznej pośrodku brzucha. Czasem dochodzi do nadmiernego poszerzenia kresy białej w ciąży np. w ciąży bliźniaczej. Kresa poszerza się także w każdej kolejnej ciąży zwłaszcza u mam z hipermobilnością. Żeby zmniejszyć ryzyko rozejścia lub jego wielkość możesz zastosować poniższe wskazówki.

U osób z rozejściem mięśni prostych brzucha często obserwuję oddychanie „do brzucha” i „parcie” podczas śmiechu lub kaszlu. żebra są sztywne, a przepona nie pracuje tak jak powinna. 

W trakcie wdechu skieruj powietrze w „dolne żebra”. Obejmij rękoma dolną część klatki piersiowej i tak nabieraj powietrze, żeby poczuć rozszerzanie się żeber. Podczas wydechu możesz delikatnie ścisnąć żebra. Możesz usiąść w pozycji dziecka z jogi (siad klęczny z rękoma na podłodze) i oddychać. Taki układa ciała wymusza oddychanie dolno-żebrowe.

 

Postawa ciała wpływa na tor oddechowy. Wyobraź sobie, że na głowie nosisz koronę (czubek głowy - jeśli przyłożysz podstawę ręki do linii włosów przy czole, to palce kończą się na nim) i postaraj się ją godnie utrzymać. Delikatnie podwiń pod siebie kość krzyżową (tak jak byś chciała schować ogonek). Jeśli robisz to prawidłowo Twój kręgosłup jest długi i czujesz lekkie napięcie mięśni brzucha.

Udaj się do fizjoterapeuty jeśli masz wadę postawy "od dzieciństwa". Skolioza, nieprawidłowe ustawienie miednicy, wady stóp powodują nieprawidłowe napięcia mięśni i powięzi w różnych rejonach ciała. To zwiększa ryzyko przeciążenia układu ruchu w ciąży. Efektem może być nadmierne rozejście kresy białej.

Podczas wstawania z leżenia obróć się na bok a potem usiądź podpierając się ręką z boku.

Wstawanie przez uniesienie całego tułowia w górę jest dużym obciążeniem dla mięśni brzucha, w ciąży i po porodzie. Szkodliwe jest wstrzymywanie powietrza w klatce piersiowej podczas siadania bo automatycznie zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej. Takie "parcie" wpływa negatywnie na mięśnie brzucha i dna miednicy.

Tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skórą i pomiędzy narządami więc zwiększa objętość trzewi. Mięśnie brzucha muszą objąć większą objętość jamy brzucha i bardzie się rozciągnąć. Kontroluj przybieranie na wadze w ciąży. Jeśli masz trudność z planowaniem diety, skorzystaj z pomocy specjalistów - dietetyków.

Mitem jest to, że po ciąży „samo zejdzie” lub dziecko wszystko wyciągnie. Część kobiet ma bardzo duży problem, żeby schudnąć po porodzie.