Zwykle mamy po cięciu cesarskim bardzo uważają, żeby nie podnosić zbyt wiele, bo wiedzą, że rana musi się zagoić. Niestety kobietom po porodzie naturalnym się tego nie zaleca. Panuje przekonanie, że skoro "naturalnie" urodziły to wszystko jest dobrze i więcej mogą. Na dodatek młode mamy często próbują sobie (i wszystkim innym) udowodnić, że potrafią sobie poradzić ze wszystkim od razu. Często przez to robią sobie krzywdę i nawet o tym nie wiedzą. A połóg to czas na regenerację i odpoczynek. 

Podczas ciąży i porodu mięśnie dna miednicy są mocno obciążone i rozciągnięte. Podnoszenie ciężkich przedmiotów może je dodatkowo osłabić lub utrudni powrót do sprawności. Jeśli musisz przenieść coś ciężkiego to podziel to na części. Nie podnoś też suszarki z praniem ani miski - to są dość duże ciężary i obszerne - przez to realne obciążenie jest dużo większe.

Dziecko w foteliku samochodowym to też dla Ciebie za dużo, przynajmniej na początku. Niektórzy rodzice specjalnie zostawiają dziecko w foteliku, żeby sobie dłużej pospało - warto wziąć tu pod uwagę zdrowie malucha i jego kręgosłup i ograniczać czas spędzany w tej pozycji. 

Zaparcia są powszechnym zjawiskiem już w czasie ciąży i po porodzie. Nieregularne wypróżnianie, parcie w trakcie defekacji bardzo obciąża mięśnie dna miednicy zwłaszcza po porodzie siłami natury. Pij dużo wody niegazowanej, soków. W diecie powinno być miejsce na zupy warzywne, potrawy z duszonych i gotowanych warzyw. Można się również wspomagać czopkami glicerynowymi. 

Połóg to czas na regenerację dla mamy! W ostatnim czasie wykonałaś zadanie, które było dla Twojego ciała dużym wyzwaniem. Pomyśl tylko, że ciało Twojego dziecka jest zbudowane z tego co dostał od Ciebie. Jego kości, mózg, mięśnie - to wszystko jest zbudowane z substancji pochodzących z Twojego ciała. To nie jest tłuszcz, tylko wyspecjalizowane narządy! Część z Was pewnie karmi piersią więc nieustannie dostarcza maluchowi pełnowartościowy pokarm produkowany również w waszym ciele. Jeśli dołożymy do tego wysiłek związany z noszeniem brzuszka i urodzeniem dziecka to odpoczynek powinien być formalnością:). Jeśli maluch śpi, to wykorzystaj przynajmniej jedna drzemkę na odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej. Z czasem dziecko domaga się więcej uwagi , zaangażowania i jeśli nie zregenerujesz sił zaraz po porodzie to później może być trudniej to nadrobić.

Po porodzie w ciele zmienia się bardzo dużo. Często pojawiają się dolegliwości uznawane za normalne tj hemoroidy, nietrzymanie gazów/moczu/stolca, bóle krocza, zdeformowany brzuch. To są problemy do rozwiązania przez terapię lub leki. Nie wstydź się pytać, bo położna, ginekolog czy fizjoterapeuta niejedno już słyszeli i widzieli, a tylko szukając możesz znaleźć rozwiązanie. 

Jeżeli po porodzie naturalnym masz założone szwy na kroczu to unikaj siadania na obu pośladkach. Rozciąganie szwów powoduje nasilenie bólu i obrzęku a to z kolei może wpłynąć na gorsza prace mięśni dna miednicy.